Chess

predictions

Asian Nations Chess Cup 2012 – Complete Lineups

Only few days after the Asian Continental Individual Championships concluded in Vietnam, all top players moved to Zao Zhuang, Shandong Province, China, to compete in the 2012 Asian Nations Chess Cup (Open and Women’s).

The competitions are taking place from 15th to 27th May over nine rounds of Swiss in Open Group and over nine rounds all-play-all in Women’s. All FIDE Affiliated Chess Federations in Asia are eligible to participate.

China is top seeded in both groups, but India, with the Asian champion Parimarjan Negi in the roster, is also very ambitious.

The Asian Women Champion Irine Kharisma Sukandar is heading the Indonesian side.

Zao Zhuang

The winning teams will represent the continent of Asia in the 2013 World (Women’s) Team Championship.

More about the Regulations

Team Lineups (Open):

 

1. China 1

1 GM Wang Hao 2738 CHN
2 GM Wang Yue 2690 CHN
3 GM Li Chao b 2703 CHN
4 GM Ding Liren 2679 CHN
5 GM Yu Yangyi 2626 CHN

2. India

1 GM Sasikiran Krishnan 2720 IND
2 GM Pentala Hari Krishna 2693 IND
3 GM Negi Parimarjan 2640 IND
4 GM Gupta Abhijeet 2644 IND
5 GM Narayanan Gopal Geetha 2562 IND

3. Vietnam

1 GM Le Quang Liem 2703 VIE
2 GM Nguyen Ngoc Truong Son 2656 VIE
3 IM Nguyen Duc Hoa 2496 VIE
4 IM Nguyen Van Huy 2502 VIE
5 GM Dao Thien Hai 2514 VIE

4. China 2

1 GM Zhou Weiqi 2624 CHN
2 GM Zhou Jianchao 2609 CHN
3 GM Zhao Jun 2577 CHN
4 GM Wen Yang 2550 CHN
5 IM Lou Yiping 2428 CHN

5. Kazakhstan

1 GM Jumabayev Rinat 2556 KAZ
2 GM Kazhgaleyev Murtas 2595 KAZ
3 GM Ismagambetov Anuar 2478 KAZ
4 GM Khusnutdinov Rustam 2509 KAZ
5 IM Kuderinov Kirill 2493 KAZ

6. Iran

1 GM Ghaem Maghami Ehsan 2578 IRI
2 IM Seyedjavad Alavimoghaddam 2441 IRI
3 IM Porya Dereni 2491 IRI
4 GM Golizadeh Asghar 2482 IRI
5 GM Mahjoob Morteza 2424 IRI

7. Singapore

1 GM Zhang Zhong 2593 SIN
2 IM Goh Wei Ming Kevin 2426 SIN
3 FM Chan Yi Ren Daniel 2333 SIN
4 IM Chan Peng Kong 2252 SIN
5 Iskandar Bin Abdullah 2010 SIN

8. Iraq

1 FM Abdulwahhab Ahmed Abdulsattar A 2321 IRQ
2 IM Al-Ali Hussein Ali Hussein 2343 IRQ
3 Ismael Namir Mohammed Ismael 2192 IRQ
4 CM Mohammed Zozek Salah Mohammed 2268 IRQ
5 Rabeea Sabah Nori 0 IRQ

9. Yemen

1 Ahmed Hatem Ebrahim 2278 YEM
2 Ali Yahya Saleh 2256 YEM
3 Abdulla Omar 2035 YEM
4 Salman Saleh 2010 YEM
5 Nasser Zendan Ali 2377 YEM

10. Korea

1 FM Camacho Collados Jose 2353 KOR
2 CM Lee Sanghoon 2137 KOR
3 FM Chogdov Munkhbat 2245 KOR
4 Kim Changhoon 1791 KOR
5 FM Song Jinwoo 1966 KOR

11. Mongolia

1 IM Gundavaa Bayarsaikhan 2516 MGL
2 FM Munkhgal Gombosuren 2387 MGL
3 IM Battulga Namkhai 2397 MGL
4 FM Nasanjar Urtnasan 2304 MGL

12. Indonesia

1 GM Megaranto Susanto 2517 INA
2 FM Hamdani Rudin 2322 INA
3 CM Muhammad Luthfi Ali 2027 INA
4 Mohamad Ervan 0 INA
5 Saidul Ula Sumardi 0 INA

13. Hong Kong

1 Lai Cyrus Ho-yeung 1826 HKG
2 Lo Cheuk Wai 1818 HKG
3 Garceran Nieuwenburg David 0 HKG
4 Wong Hysan 0 HKG
5 Cronan Adrian 0 HKG

14. Chinese Taipei

1 Shih Yu-An 0 TPE
2 Wang Ting-Hao 0 TPE
3 Liu Shih-Hsia 0 TPE
4 Yuan Chia-Ku 0 TPE

Team Lineups (Women’s):

 

1. China 3

1 WFM Zhai Mo 2248 CHN
2 Ren Xiaoyi 2202 CHN
3 Ni Shiqun 2157 CHN
4 Lei Tingjie 2154 CHN
5 Li Xueyi 2082 CHN

2. China 2

1 WGM Tan Zhongyi 2430 CHN
2 WGM Zhang Xiaowen 2385 CHN
3 IM Wang Yu A 2375 CHN
4 Wang Jue 2364 CHN
5 WGM Guo Qi 2360 CHN

3. Kazakhstan

1 WGM Khasanova Flyura 2318 KAZ
2 WIM Dauletova Gulmira 2278 KAZ
3 WIM Davletbayeva Madina 2183 KAZ
4 WIM Saduakassova Dinara 2219 KAZ
5 WFM Ankudinova Yelena 2137 KAZ

4. Vietnam

1 WGM Pham Le Thao Nguyen 2390 VIE
2 WGM Nguyen Thi Thanh An 2301 VIE
3 WIM Pham Bich Ngoc 2176 VIE
4 WIM Nguyen Thi Mai Hung 2237 VIE
5 WIM Hoang Thi Nhu Y 2238 VIE

5. Mongolian

1 IM Munguntuul Batkhuyag 2451 MGL
2 WGM Batchimeg Tuvshintugs 2363 MGL
3 Bayarmaa Bayarjargal 2009 MGL
4 WFM Lkhamsuren Uuganbayar 2139 MGL
5 Saikhanzaya Ganbaatar 1868 MGL

6. Indonesia

1 WGM Irine Kharisma Sukandar 2288 INA
2 WFM Medina Warda Aulia 2172 INA
3 WIM Chelsie Monica Sihite 2181 INA
4 WFM Dewi A.A Citra 2112 INA
5 Virda Rizka Aulia 1769 INA

7. Iran

1 WGM Pourkashiyan Atousa 2336 IRI
2 WIM Khademalsharieh Sarasadat 2284 IRI
3 WIM Ghader Pour Shayesteh 2241 IRI
4 WIM Hejazipour Mitra 2223 IRI
5 WCM Derakhshani Dorsa 2004 IRI

8. Singapore

1 WIM Khegay Anjela 2184 SIN
2 WFM Liu Yang Hazel 2096 SIN
3 WFM Tay Li Jin Jeslin 2080 SIN
4 WFM Chan Wei Yi Victoria 1947 SIN

9. India

1 GM Harika Dronavalli 2508 IND
2 IM Karavade Eesha 2353 IND
3 IM Tania Sachdev 2417 IND
4 WGM Gomes Mary Ann 2378 IND
5 WGM Padmini Rout 2345 IND

10. China 1

1 GM Zhao Xue 2549 CHN
2 WGM Ju Wenjun 2529 CHN
3 WGM Shen Yang 2419 CHN
4 WGM Huang Qian 2417 CHN
5 WGM Ding Yixin 2353 CHN

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014