Chess

Vladimir Petrov Memorial 2016

Vladimir Petrov

Vladimir Petrov

The Latvian Chess Federation is holding the 5th Vladimir Petrov Memorial on 5-6th March, 2016, at the Jurmala City museum in Jurmala, Latvia.

The aim of the tournament is to pay the tribute to one of the brightest representatives of Latvian Chess ever who tragically died in Soviet camps during the Second World War. The tournament is supported by the family of Vladimir Petrov among others.

The tournament will be held in three groups A, B and C.

Tournament A is 12-round Swiss with the time control 15 minutes for each player plus 5 seconds increment for each move. First round on 5th of March 2015 at 14.30.

The total prize fund is 15200 Euros:
1. 1420 2. 1200 3. 1000 4. 800 5. 700 6. 600 7. 550 8. 500 9.450 10. 400 11. 350 12. 300 13-14. 250 15-19. 200 20-26. 150 EUR.
Best Latvian players: 1. 350 2. 250 3. 180 4. 150 EUR.
Best ladies 1. 500 2. 400 3. 300 4. 250 5. 200 6. 150 EUR.
Best veterans (+50) 1. 200 2. 150 3. 100 EUR
Prizes in different categories: 1 prize of 150 EUR in each category. The categories are: Best veterans (+60 and +70), best junior, best Latvian regional (non-Riga) player, best non-EU player, best in rating categories: <2100 ; 2100-2349; 2350 -2549.

Tournament B is reserved for players rated 1800-2349. Time control is 15 minutes plus 5 seconds per move; Swiss system; 11 rounds. The prize fund will be 80% of all entry fees.

Tournament C is reserved for players rated less than 1800. Time control is 15 minutes plus 5 seconds per move; Swiss system; 9 rounds. The prize fund will be 75% of all entry fees.

The Blitz Tournament will be held March 4 at 17:00 in the Amber Beach resort (Jaunkemeri). The time control is 3 minutes plus 3 seconds for each move starting with the first move; 11 rounds.

Prize fund 2150 Euros: 1. 400. 2. 300 3. 250 EUR 4. 200 EUR 5. 150 EUR 6-8. 100 EUR 9-12. 50 EUR

Official website

Open A:

1 GM Ivanchuk Vassily UKR 2844
2 GM Kovalenko Igor LAT 2750
3 GM Zhigalko Sergei BLR 2748
4 GM Malakhov Vladimir RUS 2725
5 GM Shirov Alexei LAT 2676
6 GM Naiditsch Arkadij AZE 2666
7 GM Vitiugov Nikita RUS 2666
8 GM Alekseev Evgeny RUS 2656
9 GM Stupak Kirill BLR 2612
10 GM Bortnyk Olexandr UKR 2606
11 GM Fedorov Alexei BLR 2593
12 GM Krasenkow Michal POL 2593
13 GM Neiksans Arturs LAT 2583
14 GM Van Wely Loek NED 2582
15 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2577
16 GM Novikov Stanislav RUS 2574
17 GM Hracek Zbynek CZE 2565
18 GM Dobrov Vladimir RUS 2562
19 GM Gleizerov Evgeny RUS 2561
20 GM Lintchevski Daniil RUS 2552
21 GM Fier Alexandr BRA 2539
22 GM Schlosser Philipp GER 2539
23 GM Popov Valerij RUS 2534
24 GM Ulybin Mikhail RUS 2532
25 IM Kantans Toms LAT 2530
26 GM Ehlvest Jaan USA 2522
27 GM Shabalov Alexander USA 2509
28 GM Piorun Kacper POL 2506
29 IM Sveshnikov Vladimir LAT 2470
30 GM Gunina Valentina RUS 2464
31 IM Krivonosov Oleg LAT 2464
32 GM Yevseev Denis RUS 2460
33 IM Meskovs Nikita LAT 2454
34 IM Berzinsh Roland LAT 2453
35 GM Sveshnikov Evgeny RUS 2448
36 IM Ladva Ottomar EST 2438
37 NM Kollars Dmitrij GER 2429
38 GM Cramling Pia SWE 2428
39 FM Mustaps Matiss LAT 2416
40 NM Putka Verners LAT 2396
41 IM Kashtanov Ruslan RUS 2395
42 IM Kohlweyer Bernd GER 2395
43 GM Starostits Ilmars LAT 2390
44 FM Bernotas Arturs LAT 2386
45 IM Casper Thomas GER 2382
46 WGM Michna Marta GER 2374
47 IM Karttunen Mika FIN 2373
48 IM Heinzel Olaf GER 2358
49 IM Carlstedt Jonathan GER 2356
50 WGM Rogule Laura LAT 2355
51 IM Meribanov Vitaly BLR 2347
52 IM Kazakovskiy Valeriy BLR 2338
53 IM Zaiatz Elena RUS 2335
54 IM Troyke Christian GER 2321
55 WGM Reizniece-Ozola Dana LAT 2319
56 NM Klimakovs Sergejs LAT 2319
57 FM Solys Laimutis LTU 2317
58 FM Vovk Ilja EST 2309
59 FM Lavendelis Egons LAT 2304
60 MK Volodins Igors LAT 2296
61 MK Laimins Lauris LAT 2295
62 IM Vuilleumier Alexandre SUI 2287
63 FM Kytoniemi Jyrki FIN 2282
64 MK Dubrovin Robert EST 2273
65 WGM Molchanova Tatjana RUS 2272
66 FM Shlyakhetsky Vladimir ISR 2269
67 MK Soot Margus EST 2259
68 GM Petkevich Jusefs LAT 2253
69 GM Shvyrjov Igor EST 2251
70 IM Sotsky Alexander RUS 2251
71 MK Valgmae Toomas EST 2248
72 MK Stepins Edgars LAT 2247
73 MK Kudzma Laimonas LTU 2244
74 IM Malinin Yuri RUS 2241
75 WGM Safranska Anda FRA 2239
76 MK Galaktionov Artem RUS 2237
77 MK Gluhovsky Mark RUS 2231
78 NM Makovskis Georgijs LAT 2222
79 MK Dunaveckis Deniss LAT 2215
80 FM Kuzmin Egor RUS 2204
81 MK Petrov Dmitri EST 2204
82 MK Dzjuba Vsevolod LAT 2201
83 FM Akhayan Ruben BEL 2198
84 FM Krustkalns Kristaps LAT 2198
85 MK Berzinsh Ivars LAT 2195
86 CM Marie Maxime FRA 2193
87 MK Agafonov Yuri LAT 2193
88 MK Olkhovskiy Alexander RUS 2189
89 FM Afanasiev Vadim RUS 2186
90 MK Cherepov Alexej BLR 2184
91 IM Bystrov Sergej M. RUS 2180
92 WGM Erneste Inguna LAT 2178
93 FM Riess Alexander GER 2178
94 CM Decosse Jean-Fabien FRA 2168
95 MK Semjonovs Ilja LAT 2164
96 MK Baliasnyj Timur LTU 2161
97 WIM Kantane Anna POL 2157
98 FM Stetsko Lanita BLR 2155
99 NM Giannatos Peter USA 2155
100 WFM Chernyak Viktoria RUS 2149
101 MK Lauda Alexandr MDA 2139
102 MK Drilins Andris LAT 2126
103 MK Stabulnieks Klavs LAT 2123
104 NM Daudzvardis Janis LAT 2121
105 MK Walther Cliff GER 2110
106 I Zhuravlev Stepan RUS 2109
107 MK Gasik Piotr POL 2102
108 MK Kul Ivan BLR 2101
109 MK Chukavin Kirill EST 2095
110 MK Indricans Olgerts LAT 2095
111 MK Mierins Eriks LAT 2085
112 MK Dragun Valentin EST 2082
113 MK Kovalevsky Stanislav BLR 2079
114 MK Weiler Wolfgang GER 2060
115 MK Abozenko Georg EST 2055
116 MK Auzins Artis LAT 2054
117 MK Revo Tatiana BLR 2054
118 MK Blauhut Holger GER 2051
119 FM Laith Kasib IRQ 2050
120 MK Shashnev Pavel RUS 2049
121 MK Oblamski Vladimir BLR 2020
122 WFM Troyke Doreen GER 2017
123 MK Bagramian Vagan RUS 2012
124 MK Bekasovs Rihards LAT 2011
125 MK Otikova Elina LAT 2005
126 MK Batashevs Arsens LAT 1984
127 MK Orak Ersin TUR 1975
128 MK Sinauridze Simons LAT 1970
129 MK Peschke Matthias GER 1958
130 MK Ivanov Igor LAT 1955
131 MK Kozlov Aleksandr V BLR 1955
132 MK Limanovska Elizabete LAT 1943
133 MK Skafar Darya RUS 1941
134 MK Kaliadzich Maryia BLR 1940
135 I Petrovs Jaroslavs LAT 1926
136 MK Zenchanka Pavel BLR 1900
137 MK Jazdanovs Aleksandrs LAT 1892
138 I Timoshin Andrei EST 1859
139 MK Mitskevich Yauheniya BLR 1814
140 I Buivydas Skirmantas LTU 1791
141 I Ozkan Salih TUR 1735
142 I Zarovs Aleksandrs LAT 1640
143 I Vitins Janis LAT 1589

Open B:

1 NM Jankovskis Guntis LAT 2292
2 FM Bunyatov Rustam AZE 2270
3 NM Karklins Imants LAT 2236
4 NM Tokranovs Dmitrijs LAT 2233
5 NM Smorodinskis Igors LAT 2198
6 NM Stasans Aivars LAT 2171
7 FM Levchenkov Vitaly LAT 2143
8 MK Malyshev Roman RUS 2142
9 NM Visockis Janis LAT 2104
10 MK Fjodorovs Sergejs LAT 2092
11 MK Ungurs Edgars LAT 2075
12 MK Lagerborg Krister SWE 2056
13 MK Melderis Uldis LAT 2024
14 MK Ungurs Kazimirs LAT 2020
15 MK Smilga Kristaps LAT 2004
16 MK Kaatiala Pekka FIN 2000
17 MK Tenis Girts LAT 1994
18 MK Beks Edmunds LAT 1990
19 FM Ozolins Aris LAT 1988
20 I Gudovskis Konstantins LAT 1977
21 I Stavickis Isaks LAT 1975
22 MK Isakovs Janis LAT 1944
23 WIM Polyakova Natalia RUS 1939
24 MK Kolasa Pjotrs LAT 1897
25 I Guenther Oliver GER 1889
26 I Salenieks Eduards LAT 1884
27 MK Parhomenko Margarita LAT 1875
28 MK Maklakova Nellija LAT 1850
29 MK Ziedins Roberts LAT 1847
30 MK Semjonovs Vsevolods LAT 1842
31 I Romanovskij Nikita BLR 1821
32 I Lindermans Pavels LAT 1818
33 MK Meiers Gundars LAT 1817
34 I Ivanovs Viktors LAT 1812
35 I Zhukov Anton RUS 1797
36 I Feldmanis Arturs LAT 1793
37 I Usacheva Glafira RUS 1789
38 I Lebedevs Aleksandrs LAT 1773
39 I Morozli Grigorijs LAT 1772
40 I Visnevskis Valdis LAT 1766
41 MK Breikss Peteris LAT 1758
42 I Petrovs Aleksandrs LAT 1758
43 I Gatere Liene LAT 1753
44 I Vernuks Vjaceslavs LAT 1727
45 MK Klackins Samuils LAT 1725
46 I Skolmeistars Uldis LAT 1700
47 I Burkevica Ilze LAT 1692
48 I Golubovskis Maksims LAT 1679
49 MK Vainovska Valentina LAT 1654
50 I Ozols Andris LAT 1644
51 I Bagirov Eldar LAT 1588
52 II Karabult Erdener TUR 1750
53 II Muttilainen Kai FIN 1750

Open C:

1 I Roze Janis LAT 1787
2 MK Brikers Aleksandrs LAT 1769
3 I Rozenblit David EST 1755
4 I Senkans Antons LAT 1754
5 I Kasib Abdul A.Humadi IRQ 1751
6 I Rizihs Valerijs LAT 1751
7 I Pavlovs Nikita LAT 1746
8 I Dmitriev Ivan RUS 1744
9 I Vidrikis Ansis LAT 1722
10 I Rusakovs Martins LAT 1719
11 MK Gordievich Larisa LAT 1698
12 I Golsta Madara LAT 1696
13 MK Fedorovichs Vladimirs LAT 1695
14 I Mitenieks Matiss LAT 1690
15 I Labusova Anna RUS 1672
16 I Plitnieks Janis LAT 1669
17 I Osobskaja Zinaida LAT 1660
18 I Slobodjans Mitrofans LAT 1659
19 II Burenkovs Dmitrijs LAT 1652
20 I Fridmans Josifs LAT 1645
21 Schmidt Mait EST 1636
22 I Tamanis Anzelms LAT 1610
23 I Pidluznij Gleb LTU 1609
24 I Dobroze Ainars LAT 1603
25 I Zvans Maris LAT 1601
26 Socko Weronika POL 1601
27 I Birjukovs Anatolijs LAT 1591
28 MK Silmalis Janis LAT 1589
29 I Golsta Ramona LAT 1581
30 I Lazavik Denis BLR 1571
31 I Burenkovs Artjoms LAT 1570
32 I Deglis Dainis LAT 1565
33 II Zhuravlev Ignat RUS 1565
34 I Titov Artem RUS 1548
35 Shirov-Michna Masza GER 1536
36 I Parhomenko Anastasija LAT 1532
37 I Tsesler Yakau BLR 1513
38 I Dumins Edgars LAT 1510
39 I Aizstrauts Arturs LAT 1503
40 I Janovskis Daniels LAT 1486
41 I Ajusheva Renata BLR 1467
42 I Tihomirovs Andris LAT 1443
43 I Zags Tomass LAT 1403
44 I Magone Andris LAT 1389
45 I Sokal Uladzislau BLR 1380
46 I Pontis Stanislav RUS 1338
47 I Pabriks Hauke Namejs LAT 1335
48 II Mieze Natalja LAT 1327
49 II Vlasov Dmitriy RUS 1315
50 I Kivalovs Pavels LAT 2040
51 II Berzinsh Markuss LAT 1750
52 II Gulayev Alexander LAT 1750
53 II Nikitin Matvej LAT 1750
54 II Pabriks Artis LAT 1750
55 III Chedzhoev Timur RUS 1650
56 III Laizans Eduards Kristians LAT 1650
57 III Morozov Svyatoslav RUS 1650
58 III Morozova Darya RUS 1650
59 IV Leontyev Alexey LAT 1550

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018